Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

zaklady:vyzkouseni [2011/10/18 08:21]
Michal Dočekal [Živé systémy]
zaklady:vyzkouseni [2011/10/18 16:40] (aktuální)
Michal Dočekal
Řádek 8: Řádek 8:
 ==== Hybridní média ==== ==== Hybridní média ====
  
-Některé distribuce nabízejí tzv. hybridní média, tedy média, která fungují jako živý systém, ale současně fungují i jako oficiální instalační média. Jinými slovy, pomocí těchto médií máte možnost vámi zvolenou distribuci jak vyzkoušet bez změn ve vašem počítači, tak distribuci nainstalovat na váš pevný disk.+Některé distribuce nabízejí tzv. hybridní média, tedy média, která fungují jako živý systém, ale současně fungují i jako oficiální instalační média. Jinými slovy, pomocí těchto médií máte možnost vámi zvolenou distribuci jak vyzkoušet bez změn ve vašem počítači, tak distribuci nainstalovat na váš pevný disk. Dnes se tato forma stává čím dál tím populárnější.
  
 ===== Jak pracovat se živými systémy ===== ===== Jak pracovat se živými systémy =====
  
-Pokud máte zájem o konkrétní distribuci, bývá dobré se podívat, jestli k ní není k dispozici //live CD// (obvykle půjde stáhnout jeho ''.iso''). Řada distribucí vydává buď samostatný živý systém, nebo rovnou hybridní médium (viz výše), které poslouží jak k vyzkoušení, tak k instalaci. To je případ např. Ubuntu a na něm založených distribucí (Linux Mint, atd.), dále Fedory, PC Linux OS, Mandrivy (hybridní systém se nazývá Mandriva One), atd. Informace o živých systémech (hledejte přídomek //"live"// nebo //"live CD"//) pro vámi zvolenou distribuci jistě najdete na distribučním webu. Pokud narazíte na ''.iso'' soubor s živým systémem, stáhněte jej a zaveďte z něj systém.+Pokud máte zájem o konkrétní distribuci, bývá dobré se podívat, jestli k ní není k dispozici //live CD// (obvykle půjde stáhnout jeho ''.iso''). Řada distribucí vydává buď samostatný živý systém, nebo rovnou hybridní médium (viz výše), které poslouží jak k vyzkoušení, tak k instalaci. To je případ např. Ubuntu a na něm založených distribucí (Linux Mint, atd.), dále Fedory, PC Linux OS, Mandrivy, atd. Informace o živých systémech (hledejte přídomek //"live"// nebo //"live CD"//) pro vámi zvolenou distribuci jistě najdete na distribučním webu. Pokud narazíte na ''.iso'' soubor s živým systémem, stáhněte jej a zaveďte z něj systém (viz dále).
  
 ===== Jak pracovat s .iso soubory ===== ===== Jak pracovat s .iso soubory =====
Řádek 28: Řádek 28:
 Na některých počítačích bude k dispozici jen jedna jediná položka, klávesa pro vstup do //BIOS setupu//, obyčejně to bývá klávesa **DEL**, někdy také **F2**, jiná funkční klávesa nebo **ESC**. Pokud jinou možnost nenajdete, nezbyde než se podívat do //BIOS setupu// (viz níže). Pokud budete mít k dispozici více možností, jako na obrázku výše, a jedna z nich bude nazvaná //boot menu// nebo nějak velmi podobně, zkuste nejprve tu. Obvyklé klávesy pro vstup do //boot menu// bývají **F12**, **F11** či **ESC**. Na některých počítačích bude k dispozici jen jedna jediná položka, klávesa pro vstup do //BIOS setupu//, obyčejně to bývá klávesa **DEL**, někdy také **F2**, jiná funkční klávesa nebo **ESC**. Pokud jinou možnost nenajdete, nezbyde než se podívat do //BIOS setupu// (viz níže). Pokud budete mít k dispozici více možností, jako na obrázku výše, a jedna z nich bude nazvaná //boot menu// nebo nějak velmi podobně, zkuste nejprve tu. Obvyklé klávesy pro vstup do //boot menu// bývají **F12**, **F11** či **ESC**.
  
-Jakmile najdete tu správnou klávesu, musíte ji včas stisknout, tzn. dokud na obrazovce vidíte výše zmíněné popisky kláves (viz obrázek výše). Pokud se vám to nepodaří, může pomoci taktika, kdy počítač restartujetea asi v půlsekundových intervalech mačkáte danou klávesu (není dobré ji držet, některé BIOSy si pak budou myslet, že s klávesnicí je něco v nepořádku, a nebudou brát v úvahu, že tu klávesu mačkáte).+Jakmile najdete tu správnou klávesu, musíte ji včas stisknout, tzn. dokud na obrazovce vidíte výše zmíněné popisky kláves (viz obrázek výše). Pokud se vám to nepodaří, může pomoci taktika, kdy počítač restartujete a asi v půlsekundových intervalech mačkáte danou klávesu (není dobré ji držet, některé BIOSy si pak budou myslet, že s klávesnicí je něco v nepořádku, a nebudou brát v úvahu, že tu klávesu mačkáte).
  
 ==== Boot menu ==== ==== Boot menu ====
Řádek 35: Řádek 35:
  
 {{  :grafika:screenshoty:bootmenu.png?350  |boot menu}} {{  :grafika:screenshoty:bootmenu.png?350  |boot menu}}
 +
 ==== BIOS setup ==== ==== BIOS setup ====
  
Řádek 48: Řádek 49:
  
 Cílem této operace je dostat mechaniku či médium, ze kterého chcete zavést GNU/Linux, před zařízení, ze kterého se zavádí systém normálně (obvykle pevný disk, na obrázku výše by to byl ''HDD:...''). Jakmile budete hotovi, je potřeba změněné nastavení uložit. Najděte kartu či volby pro opuštění //BIOS setupu// (tj. //exit//, //quit//, apod.), a ujistěte se, že volíte tu možnost, která uloží (save) všechny změny. Cílem této operace je dostat mechaniku či médium, ze kterého chcete zavést GNU/Linux, před zařízení, ze kterého se zavádí systém normálně (obvykle pevný disk, na obrázku výše by to byl ''HDD:...''). Jakmile budete hotovi, je potřeba změněné nastavení uložit. Najděte kartu či volby pro opuštění //BIOS setupu// (tj. //exit//, //quit//, apod.), a ujistěte se, že volíte tu možnost, která uloží (save) všechny změny.
 +
 +Pokud si nejste jisti, zda-li jste provedli změnu správně, nebo si myslíte, že jste udělali něco špatně a změny nechcete uložit, postačí obvykle zvolit volbu //opustit bez uložení//, tedy např. //"quit without saving"//. Pokud byste danou volbu nenašli, můžete vždy restartovat počítač. Tím spolehlivě zabráníte uložení vašich změn.
  
 Pokud jste udělali všechno správně, měl by se po opuštění //BIOS setupu// (přinejhorším ještě po restartu) zavést systém s média. Pokud jste udělali všechno správně, měl by se po opuštění //BIOS setupu// (přinejhorším ještě po restartu) zavést systém s média.
Řádek 53: Řádek 56:
 ===== Které médium zvolit k instalaci? ===== ===== Které médium zvolit k instalaci? =====
  
-Má-li vámi zvolená distribuce klasická oficiální média určená výhradně k instalaci (např. Mandriva či OpenSUSE), můžete určitě použít ta. Pokud budete chtít spustit instalaci s živého systému, dejte si především pozor na to, abyste zvolili oficiální médium. Kupříkladu, pokud máte zájem o distribuci Debian a narazíte na živý systém Knoppix, který je na Debianu založen, pak určitě zjistíte, že Knoppix je neoficiální //live CD//, které figuruje jako samostatný projekt (na který webové stránky Debianu neodkazují)a nesouží jako oficiální instalační CD DebianuInstalací Knoppixu byste nainstalovali upravený Debian založený na jeho vývojové větvi (tjvětvi s aktuálním, ale neotestovaným softwarem), a mohli byste narazit na problémy, které byste s klasickým Debianem neměli.  +Má-li vámi zvolená distribuce klasická oficiální média určená výhradně k instalaci (např. Mandriva či OpenSUSE), můžete určitě použít ta. Jako bonus budete mít nejspíše šanci ovlivnit výběr softwaru určeného pro instalaci. Řada distribucí v dnešní době využívá live média i pro instalaci (Ubuntu, Linux Mintapod.)Ta vám obvykle nedají na výběrkterý software chcete nainstalovatale zase bývají díky tomu něco málo jednoduššíObecně, instalace z ryzího instalačního média je vhodnápokud chcete mít nad procesem instalace větší kontroluzejména pak nad tímco se instaluje. Jako úplní začátečníci to potřebovat nebudete, takže se nebojte použít live médium i pro instalaci.
- +
-Pokud si nejste jisti oficialitou živého médiamůžete použít velice jednoduchý ukazatel - je-li dané živé médium odkazováno na oficiálním webu distribuce (třeba v sekci //"download"//)jedná se oficiální živý systémPokud obsahuje instalátorkterý nezobrazuje varování, že instalace z živého systému je experimentální vlastnosta na tuto informaci neupozorňuje ani web distribuce, pak není žádný důvodproč byste nemohli nainstalovat vámi zvolenou distribuci přímo z živého systému.+
  
 ====== Zdroje a odkazy ====== ====== Zdroje a odkazy ======
zaklady/vyzkouseni.txt · Poslední úprava: 2011/10/18 16:40 autor: Michal Dočekal
CC Attribution-Share Alike 3.0
www.chimeric.de Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0 PDF Export