Základy

Pokud o GNU/Linuxu slyšíte poprvé, nebo s GNU/Linuxem teprve začínáte, je tato část dokumentace určena právě pro vás.

Co je GNU/Linux?

GNU/Linux je, svobodný a open source operační systém vyvíjený ohromným množstvím přispěvatelů z celého světa. Vývoj GNU/Linuxu a jeho aplikačního vybavení se účastní jak na jedné straně jednotlivci, tak komerční společnosti či neziskové organizace. Více informací o GNU/Linuxu naleznete v článku:

Jak si vybrat distribuci

GNU/Linux však není jeden konkrétní operační systém. Je to de facto označení pro řadu relativně nezávislých projektů, jejichž sestavením konkrétní operační systém teprve vznikne. Operačním systémům založeným na GNU/Linuxu se říká distribuce, a existuje jich poměrně hodně (podobně jako existuje mnoho modelů aut či příchutí zmrzliny). Některé jsou určené pro běžné uživatele, jiné pro pokročilé uživatele, některé jsou univerzální, jiné mají velmi specifické použití, atd.

Výběr distribuce je pro začátečníka důležitý, a proto se mu věnuje článek:

Získání GNU/Linuxu

Zvolili jste si nějakou distribuci, a hledáte způsob, jak si ji opatřit? Natrefili jste na řadu souborů s příponou .iso a nevíte, který vybrat nebo co s nimi? Přečtěte si následující článek:

Vyzkoušení GNU/Linuxu

Nejste-li dosud rozhodnuti, zda-li chcete nainstalovat GNU/Linux na svůj počítač, a rádi byste jej zatím jen nezávazně vyzkoušeli, můžete použít tzv. živou distribuci. Jak na to, to se dozvíte v následujícím článku:

Instalace GNU/Linuxu

Pokud jste už rozhodnuti, že chcete GNU/Linux nainstalovat na svůj počítač, přečtěte si následující článek:

Úvod do používání GNU/Linuxu

Úvod do správy GNU/Linuxu

Řešení problémů

zaklady/start.txt · Poslední úprava: 2010/09/14 11:30 autor: Michal Dočekal
CC Attribution-Share Alike 3.0
www.chimeric.de Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0 PDF Export