Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

terminy:svobodny_software [2011/10/18 07:42]
Michal Dočekal
terminy:svobodny_software [2011/10/18 07:50] (aktuální)
Michal Dočekal
Řádek 12: Řádek 12:
 Termín svobodný software má dvojí rozměr - na jedné straně se jedná o označení pro software s licencí, která dává uživatelům výše uvedené čtyři základní svobody, a na straně druhé stojí za tímto termínem jistá filozofie a související hnutí zastřešené [[http://www.fsf.org|FSF]] (Free Software Foundation, tedy nadací svobodného softwaru). Termín svobodný software má dvojí rozměr - na jedné straně se jedná o označení pro software s licencí, která dává uživatelům výše uvedené čtyři základní svobody, a na straně druhé stojí za tímto termínem jistá filozofie a související hnutí zastřešené [[http://www.fsf.org|FSF]] (Free Software Foundation, tedy nadací svobodného softwaru).
  
-Příbuzným termínem pro svobodný software je [[terminy:open_source|open source software]]. Ačkoliv většinu svobodného softwaru lze označit i termínem open source (a naopak), filozofie stojící za oběma termíny je odlišná. Zatímco svobodný software zdůrazňuje především svobodu, open source zdůrazňuje spíše význam open source vývojového modelu, tedy modelu vývoje softwaru založeného na otevřenosti a spolupráci.+Příbuzným termínem pro svobodný software je [[terminy:open_source|open source software]]. Ačkoliv většinu svobodného softwaru lze označit i termínem open source (a naopak), filozofie stojící za oběma termíny je odlišná. Zatímco svobodný software zdůrazňuje především svobodu, open source zdůrazňuje spíše význam [[terminy:open_source_vyvojovy_model|open source vývojového modelu]], tedy modelu vývoje softwaru založeného na otevřenosti a spolupráci.
  
 Existuje také neutrální termín [[terminy:foss|FOSS]] (Free and Open Source Software) či [[terminy:foss|FLOSS]] (Free/Libre and Open Source Software), který zmiňuje obě kategorie a související filozofie/hnutí. Existuje také neutrální termín [[terminy:foss|FOSS]] (Free and Open Source Software) či [[terminy:foss|FLOSS]] (Free/Libre and Open Source Software), který zmiňuje obě kategorie a související filozofie/hnutí.
terminy/svobodny_software.txt · Poslední úprava: 2011/10/18 07:50 autor: Michal Dočekal
CC Attribution-Share Alike 3.0
www.chimeric.de Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0 PDF Export