Svobodný software

Svobodný software je software, který respektuje svobodu svých uživatelů a poskytuje jim čtyři základní svobody, které svobodný software definují:

  • svoboda používat program za jakýmkoliv účelem
  • svoboda zkoumat a upravovat program (předpokladem je přístup ke zdrojovému kódu)
  • svoboda šířit původní verzi programu
  • svoboda šířit upravenou verzi programu

Pokud software neposkytuje uživatelům všechny čtyři svobody, je považován za proprietární software, nebo také nesvobodný software. S tímto pohledem na software poprvé přišel zakladatel projektu GNU, Richard Stallman.

Termín svobodný software má dvojí rozměr - na jedné straně se jedná o označení pro software s licencí, která dává uživatelům výše uvedené čtyři základní svobody, a na straně druhé stojí za tímto termínem jistá filozofie a související hnutí zastřešené FSF (Free Software Foundation, tedy nadací svobodného softwaru).

Příbuzným termínem pro svobodný software je open source software. Ačkoliv většinu svobodného softwaru lze označit i termínem open source (a naopak), filozofie stojící za oběma termíny je odlišná. Zatímco svobodný software zdůrazňuje především svobodu, open source zdůrazňuje spíše význam open source vývojového modelu, tedy modelu vývoje softwaru založeného na otevřenosti a spolupráci.

Existuje také neutrální termín FOSS (Free and Open Source Software) či FLOSS (Free/Libre and Open Source Software), který zmiňuje obě kategorie a související filozofie/hnutí.

terminy/svobodny_software.txt · Poslední úprava: 2011/10/18 07:50 autor: Michal Dočekal
CC Attribution-Share Alike 3.0
www.chimeric.de Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0 PDF Export