Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

terminy:open_source [2011/10/18 07:43]
Michal Dočekal
terminy:open_source [2011/10/18 07:49] (aktuální)
Michal Dočekal
Řádek 5: Řádek 5:
 Termín open source přišel jako reakce na termín [[terminy:svobodny_software|svobodný software]] ve snaze odstranit jeho matoucí charakter (v angličtině znamená slovo "free" jak "svbodný", tak "zdarma") a eliminovat jistý "politický rozměr" boje za svobodu, aby neodradil komerční společnosti. Termín open source přišel jako reakce na termín [[terminy:svobodny_software|svobodný software]] ve snaze odstranit jeho matoucí charakter (v angličtině znamená slovo "free" jak "svbodný", tak "zdarma") a eliminovat jistý "politický rozměr" boje za svobodu, aby neodradil komerční společnosti.
  
-Stejně jako za svobodným softwarem, i za open source stojí jistá filozofie, jisté hnutí. To se zaměřuje především na open source jako model vývoje softwaru a jeho přednosti, zatímco svobodný software se zaměřuje primárně na svobodu uživatele.+Open source má, stejně jako svobodný software, dva rozměry. Jednak popisuje určitý typ softwaru, což činí velmi podobně jako svobodný software - lze-li program označit za svobodnýje i open source a v drtivé většině případů i naopak. A jednak za tímto termínem stojí jistá filozofie, jisté hnutí. To se pak zaměřuje především na open source jako [[terminy:open_source_vyvojovy_model|model vývoje softwaru]] a jeho přednosti, zatímco svobodný software se zaměřuje primárně na svobodu uživatele.
  
 ===== Zdroje a další odkazy ===== ===== Zdroje a další odkazy =====
  
-  * Eric Raymond, [[http://www.catb.org/~esr/writings/cathedral-bazaar/cathedral-bazaar/|The Cathedral and the Bazzar]] - krátké dílo charakterizující open source vývojový model a jeho rozdíly vůči vývoji uzavřeného (proprietárního) softwaru+  * Eric Raymond, [[http://www.catb.org/~esr/writings/cathedral-bazaar/cathedral-bazaar/|The Cathedral and the Bazzar]] ([[http://www.root.cz/knihy/katedrala-a-trziste/|český překlad]])- krátké dílo charakterizující open source vývojový model a jeho rozdíly vůči vývoji uzavřeného (proprietárního) softwaru
terminy/open_source.txt · Poslední úprava: 2011/10/18 07:49 autor: Michal Dočekal
CC Attribution-Share Alike 3.0
www.chimeric.de Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0 PDF Export